Atatürk Eğitim Fakültesiİngilizce Öğretmenliği

İngilizce Öğretmenliği

Genel Bilgiler

İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALI

                                                                         

 

Dr. Öğr. Üyesi Dilek UYGUN GÖKMEN

Anabilim Dalı Başkanı

 

Bölüm tanıtım broşürünü Türkçe pdf belge olarak buradan indirebilirsiniz.

You can download the department brochure in English in PDF format here.

 


Eski Anabilim Dalı Başkanları:

Prof. Dr. Özcan BAŞKAN (Merhum)

Prof. Dr. Nazan AKSOY

Doç. Dr. Leyla ILGIN

Dr. Öğr. Üyesi Selma KARABINAR

Dr. Öğr. Üyesi Kamile HAMİLOĞLU

Prof. Dr. Derin ATAY

Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Cumhur ÇAMLIBEL ACAR

 

Anabilim Dalımız, İngilizce Öğretmenliği alanında bir lisans programı sunmaktadır. Öğretmen adaylarının İngilizcelerinin geliştirilmesi, dilbilim ve yabancı dil öğretim yöntemleri gibi dersleri de içine alan mesleki dersler bu programın ana hatlarını oluşturmaktadır. Seçmeli dersler yoluyla öğrencilere ilgi alanlarındaki kültürel ve mesleki konularda kendilerini geliştirme olanağı sağlanmaktadır. Sonuç olarak, programın amacı öğrencilerin İngilizcede yeterli hakimiyeti kazanmalarına yardımcı olmak ve kendilerine İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğretebilmek için gerekli bilgi ve becerileri sağlamaktır.

 

 Anabilim Dalı'nın Kısa Tanıtımı

YÖK öncesi Kadıköy Yabacı Diller Yüksek Okulu'nun bir devamı olan anabilim dalımız, YÖK'ün kuruluşundan sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesine alınmıştır.  ÖSYS sınavıyla gelen ilk öğrencilerini 1982 yılında  "Yabancı Diller Eğitimi Bölümü"ne bağlı "İngiliz Dili ve Eğitimi Anabilim Dalı" olarak almaya başlamıştır. 1995 yılından itibaren bağımsız bölüm statüsünde "İngiliz Dili Eğitimi Bölümü" olarak eğitim-öğretim faaliyetine devam etmişse de, 1998 yılında yeniden Yabancı Diller Eğitimi Bölümü altında İngilizce Öğretmenliği Anabilim Dalı statüsüne geri dönmüştür.

Akademik yıl başlangıcında öğrencilerin kayıt işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte bir İngilizce yeterlik ve derecelendirme sınavı yapılır. Sınavın sonuçlarına göre, temel İngilizce becerileri dersleri izlemeye yeterli görülen öğrenciler doğrudan birinci sınıfa alınır. Bu sınavda yeterli puan alamayan öğrenciler ise, Yabancı Diller Yüksek Okulu bünyesinde bir yıllık hazırlık okur.

Birinci ve ikinci sınıflarda temel dil becerileri olan İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin geliştirilmesine devam edilir. Atatürk Eğitim Fakültesi’nin tüm öğrencileri için zorunlu olan ortak dersleri, ilgili bölümlerden gelen öğretim elemanları verir, bu dersler Türkçe yapılır.

 

İş Alanları:

Orta öğretim kurumlarına öğretmen yetiştirmeye yönelik eğitim verilmektedir. Mezunlar ayrıca resmi kuruluşlarda, elçiliklerde, özel sektörde ve turizm sektöründe de çalışabilmektedirler.

 

ÖSYM Tercihi ve Kontenjan

İngilizce Öğretmenliği Programı ÖSYS DİL-1 puan türü ile öğrenci alınmaktadır.

 

 

Bu sayfa İngilizce Öğretmenliği tarafından en son 03.04.2018 13:45:46 tarihinde güncellenmiştir.